Stolarz

Mówiąc o zawodzie stolarza, zazwyczaj wszyscy mają na myśli mały warsztat i jednego w nim pracownika, który robi meble. Jest może w tym część prawdy, jednak zazwyczaj stolarz to pracownik wielkich zakładów produkujących masowo meble lub elementy drzwi i okien. Ogólnie mówiąc jest rzemieślnikiem, który wykonuje przedmioty z drewna i z płyt sklejanych z elementów drewnianych lub drewnopodobnych. Stolarz zazwyczaj zna się na gatunkach drewna i wie jak dany materiał będzie się zachowywał w czasie obróbki. Musi też posiadać wiedzę dotyczącą doboru specjalistycznych narzędzi, które można używać przy pracy z drewnem.

Prace, które wykonuje stolarz i główne specjalizacje

Do czynności, które wykonuje stolarz należą: szlifowanie i heblowanie drewna, bejcowanie, lakierowanie oraz sklejanie już gotowych elementów. Każda z tych czynności wymaga innych narzędzi do obróbki. Stolarz – to ogólna nazwa zawodu. Istnieją poszczególne specjalizacje, które grupują rzemieślników wykonujących odmienne prace. Stolarz budowlany, zatrudniony jest przeważnie przy firmy budowlane do wykańczania budynków. Jego praca polega na produkcji i montowaniu stolarki okiennej i drzwiowej. Stolarz galanterii drzewnej też potrafi wykonać futrynę okienną ale w zakres jego czynności wchodzi również wyrób drobnych elementów z drewna. Wszyscy wiedzą czym zajmuje się stolarz meblowy. W pewnych przypadkach może on się czuć już artystą. Wszystko zależy od tego jakiego typu meble produkuje. Stolarz mebli artystycznych jest zupełnie skierowany na wykonywanie replik starych mebli lub nowych designerskich. Należy jeszcze wspomnieć o rzemieślniku, który wyrabia obudowy do instrumentów.

Zatrudnienie na jakie może liczyć stolarz

Najwięcej ofert pracy jest dla stolarzy budowlanych. Wiąże się to z tym, że aktualnie budownictwo jest tą gałęzią przemysłu, która dobrze prosperuje. Dlatego też żadem stolarz budowlany nie pozostanie bez zajęcia. Trochę mniej ofert jest z najróżniejszych fabryk mebli. Nie znaczy to jednak, że ich w ogóle nie ma. Po prostu do tego rodzaju pracy trzeba więcej doświadczenia. W fabryce mebli każdy stolarz może już liczyć na wyższe zarobki. Jednak najlepiej zarabia stolarz zatrudniony w prywatnym warsztacie, wykonującym meble na zamówienie. W takich podmiotach jest najmniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników, z tego powodu, że są to najczęściej firmy rodzinne, gdzie tajniki zawodu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czasami jednak prywatny warsztat zgłasza zapotrzebowanie na czeladnika. Jest to zazwyczaj duża szansa na rozwój zawodowy dla kogoś, kto pragnie zdobyć zawód stolarza.

Stolarz – jak zdobyć ten zawód

Dróg do zdobycia tego zawodu jest kilka. Najczęściej dzieje się to, gdy ktoś skończy zawodową szkołę o profilu: stolarz. Naukę można kontynuować z technikum. Nie istnieją wyższe studia o tym profilu, jednak można po technikum studiować na uczelni przyrodniczej. Najwięcej jednak umiejętności zdobywa się praktykując. Dlatego jedną z dróg zdobycia zawodu, jakim jest stolarz, jest ukończenie kursu i dalsze praktykowanie u mistrza stolarstwa jako czeladnik. Z czasem, po zdobyciu większości umiejętności zawodowych można zdać odpowiednie egzaminy, które wymagane są od każdego, kto chce pracować w tym zawodzie a z czasem nawet pracować już we własnym warsztacie. Stolarz to zawód, gdzie liczą się konkretne umiejętności. Dlatego też najwięcej o poziomie stolarza mówią jego wyroby. Ktoś, kto zobaczy dobrze zrobiony i starannie wykończony mebel, nie będzie pytał jakiego rodzaju szkoły kończył dany stolarz, tylko od razu będzie chciał złożyć zamówienie.

Czy z zawodem, jakim jest stolarz, można godnie żyć?

Zdecydowanie tak. Zachodzi tutaj taka zależność, jak w przypadku wielu profesji. Jeżeli pracę wykonuje się z pasją i jest się dobrym w swoim fachu, to sukces finansowy to tylko kwestia czasu. Szczególnie lukratywnym zawodem jest stolarz – artysta, który wykonuje nie tylko proste meble, ale na przykład repliki starych sprzętów, nowoczesne otwory drzwiowe i okienne, czy też oryginalne ławki i huśtawki ogrodowe. Każdy stolarz wie, że nawet płot czy budę dla pieska można zrobić z polotem. Stolarz artysta to nie tylko ktoś, kto naprawia czy wytwarza artystyczne meble. To każdy stolarz, który wkłada w swoje prace całe serce.